Elektriniai paspirtukai – ne problema, o galimybė

Miesto valdžia senamiestyje siūlo visiškai uždrausti elektrinių paspirtukų eismą, tačiau tai nėra tinkama išeitis. Kodėl?

7/9/20242 min read

Na, ar jaučiate tą adrenalino bangą, kai einate šaligatviu, žiūrėdami ne tik į priekį, bet ir atgal, kad išvengtumėte skriejančio paspirtuko? Taip, tai nauja realybė, kurią turime išmokti suvaldyti. Kaip miesto gyventoja, ne kartą patyriau nepatogumų ir pavojų dėl nesaugiai vairuojamų elektrinių paspirtukų Klaipėdos senamiestyje.

Nors miesto valdžia senamiestyje siūlo visiškai uždrausti elektrinių paspirtukų eismą, manau, kad tai nėra tinkama išeitis. Ypač atsižvelgiant į tai, kad mūsų strateginiuose dokumentuose numatyta, jog 2030 metais Klaipėdos senamiestis taps nulinės emisijos zona. Elektriniai paspirtukai, būdami ekologiška transporto priemonė, yra svarbi šios vizijos dalis. O pavojus kyla ne tik senamiesčio ribose.

Griežtesnė kontrolė ir taisyklių laikymosi užtikrinimas

Elektrinių paspirtukų vairuotojai pamiršę taisykles, virsta tikrais kelio siaubais. Taigi, metas griežčiau kontroliuoti situaciją:

  • Padidinkime patruliuojančių policijos pareigūnų skaičių senamiestyje, ypač piko valandomis ir savaitgaliais.

  • Organizuokime informacines kampanijas, kad visi žinotų: taisyklės yra ne tik žodžiai popieriuje, bet ir realūs veiksmai gatvėse. Paryžius tai jau įgyvendino ir dabar paspirtukininkai ten elgiasi daug saugiau!

Infrastruktūros pritaikymas

Siauri šaligatviai ir grindinys, tinkami tik viduramžių riterių kovoms? Ne! Mes galime daugiau. Senamiestyje reikėtų pritaikyti infrastruktūrą, kad ji būtų saugi tiek pėstiesiems, tiek paspirtukų vairuotojams.

  • Įrenkime specialius takus paspirtukams. Leiskime jiems skrieti saugiai, nekliudant pėstiesiems. Kopenhaga tai padarė, ir jie džiaugiasi paspirtukininkų ir pėsčiųjų harmonija.

  • Atnaujinkime šaligatvius. Helsinkyje jau seniai žino: geri šaligatviai – raktas į saugumą!

Greičio ribojimas ir technologijų naudojimas

Ar norite pajusti vėją plaukuose važiuodami elektriniu paspirtuku? Atsiprašau, bet saugumas svarbiau. Norint užtikrinti saugų elektrinių paspirtukų naudojimą, būtina griežčiau riboti jų greitį.

  • Dar labiau sumažinkime leistiną greitį senamiesčio zonose, kur pėsčiųjų srautas didžiausias. Galbūt net paverskime šias zonas greičio ribojimo oazėmis!

  • Išplėskime greičio ribojimo zonas ne tik senamiestyje, bet ir tuose miesto dalyse, kur pėsčiųjų eismas ganėtinai intensyvus. Berlyne GPS technologijos užtikrina, kad paspirtukai neviršytų leistino greičio.

Paspirtukų parkavimo vietų įrengimas

Ar matėte paspirtukus, numestus ant kiekvieno kampo? Metas išmokti tvarkos:

  • Įrenkime specialias parkavimo vietas. Leiskime paspirtukams stovėti tvarkingai ir gražiai. Barselona jau tai padarė ir džiaugiasi tvarkingu miestu.

  • Skatinkime tvarkingą parkavimą. Informacinės kampanijos ir kraštutiniais atvejais baudos – štai kas užtikrins tvarką!

Mano siūlymai – tai žingsniai link saugesnio, draugiškesnio miesto. Elektriniai paspirtukai – ne problema, o galimybė, jei juos tinkamai integruosime į miesto gyvenimą. Tad pasitelkime pasaulio gerąsias praktikas ir paverskime Klaipėdos senamiestį pavyzdžiu kitiems miestams.

Elektrinių paspirtukų uždraudimas? Ne, tai būtų žingsnis atgal! Vietoje to, kurkime ateitį kartu, kur kiekvienas gali jaustis saugus ir laimingas.